Nie kupuj roślin!

Czy dla ogrodniczki lub ogrodnika najlepszym prezentem będzie nowa roślina? Szczerze odradzam. Chyba że macie dostęp do listy roślinnych marzeń osoby, którą zamierzacie obdarować. Może bowiem okazać się, że nowa roślina zupełnie nie będzie współgrała z wizją czy koncepcją ogrodu, który nie jest zbiorem przypadkowo rosnących roślin. Każdy świadomy ogrodnik, kreując własną przestrzeń, ma w głowie pewien plan, który powoli realizuje. Dlatego taki nietrafiony roślinny podarunek może przynieść więcej niepotrzebnych problemów niż radości. Jeśli więc wśród bliskich Wam osób, jest jakiś ogrodnik, który kocha przyrodę, to przygotowałem dla Was absolutnie subiektywny przegląd kilku niebanalnych propozycji na wyjątkowy prezent.

1. Odzież z roślinnym motywem

Motywy roślinne szturmem zdobywają modowe rynki od kilku sezonów. Obecnie nie ma większego problem z zakupem takich ubrań nie tylko w artystycznych butikach, lecz także w popularnych sieciówkach. Koszule, plecaki, torby, muchy, krawaty czy skarpety w kwiaty i/lub liście są obecnie w modzie. W 2020 roku ze względu na pandemię pojawił się nowy rodzaj garderoby, czyli maseczki, także z roślinnym motywem. Prezentowane na zdjęciu ubrania to oferta firmy O BonkersCo, którą znajdziecie pod adresem: bonkersco.com.

Przykładowe ubrania z motywami roślinnymi: bonkersco.com

2. Trug – kosz z Wielkiej Brytanii

Trug: www.sussextrugs.com

Każdy widz Gardeners’ World na pewno kojarzy drewniany, fantazyjnie wygięty kosz, do którego Monty Don zbiera dorodne warzywa. Mowa oczywiście o trugu, który stanowi część ogrodniczego dziedzictwa Wielkiej Brytanii. Trug to drewniany kosz w kształcie łodzi, którego Anglosasi używali w codziennej pracy. Były one ciężkie i miały różne rozmiary, a służyły m.in. do odmierzania ziarna lub płynów. Na nowo został zaprojektowany przez Thomasa Smith’a w około 1850 roku, dzięki czemu zyskał na lekkości. Dziś kosze wykonuje się ręcznie. Ich obręcz jest wykonana z drewna kasztanowca jadalnego, natomiast korpus stanowi pięć lub siedem deseczek pozyskanych z wierzby. Całość zostaje połączona z pomocą miedzianych szpilek lub gwoździ. Tradycyjny trug możecie zamówić również do Polski, korzystając ze sklepu: sussextrugs.com.

3. DecoBirds – Drewniane ptaszki

DecoBirds. www.wildlifegarden.co.uk

Szwedzka firma Wildlife Garden ma w swojej ofercie m.in. ręcznie strugane drewniane modele ptaków typowych dla europejskich ogrodów. Możecie więc w swojej kolekcji mieć sikorkę, kosa a nawet dudka. Sam mam kilka ptaszków tej szwedzkiej marki i muszę przyznać, że jakość wykonania i autentyczność tych modeli robi wrażenie i sprawia, że chce się mieć je wszystkie. Dodatkowo to bardzo dobry materiał edukacyjny dla dzieci, które z bliska mogą zapoznać się z ptakami występującymi w naszych ogrodach i lasach. Marka Wildlife Garden oferuje dodatkowo jeszcze wiele innych ciekawych produktów m.in. budki dla ptaków czy karmniki, które możecie sprezentować miłośnikowi przyrody. Modele ptaków Europy dostępne są pod adresem: www.wildlifegarden.co.uk.

4. Ule dla dzikich pszczół

BEE BRICK. www.greenandblue.co.uk

Budowanie domków dla owadów i uli dla dzikich pszczół staje się coraz popularniejsze w naszych ogrodach. Dla miłośników pszczół samotnic brytyjska firma Green&Blue wypuściła na rynek produkt, który łączy wysokiej jakości wzornictwo z praktycznym wykorzystaniem. Chodzi o ule w formie cegły, bloku lub pojedynczych komórek, które możemy zastosować w ogrodzie lub użyć jako element np. muru czy ściany – będąc ich częścią, taka cegła zapewnia jednocześnie pszczołom samotnicom dobre schronienie. Więcej na temat tego produktu i materiałów, z jakich został wykonany, możecie znaleźć na załączonym filmie. Same ule można zaś zakupić, klikając na adres: www.greenandblue.co.uk.

5. Kafle i naczynia roślinne

Wyjątkowe, ceramiczne arcydzieła wytwarzane przez firmę Kaflove ucieszą każdego miłośnika roślin. Kaflove to mała, rodzinna pracownia ceramiczna, mieszcząca się na warszawskich Bielanach. Produkty wytwarzane są ręcznie, dzięki czemu każdy jest niepowtarzalny. W swojej ofercie mają kafle, talerze, miski, zegary, maselniczki i wiele innych prawdziwych dzieł sztuki, na których odciśnięto kształty dzikich roślin, zerwanych z łąk czy zebranych w lasach. Więcej na temat tych produktów na stronie: kaflove.com.

Umywalka nablatowa i kafle: www.facebook.com/kafloveplytki

6. Bonus – prezent pod choinkę

Na końcu zestawienia coś na specjalną okazję, czyli prezent pod przysłowiową choinkę, a w tym przypadku to dosłownie na. Chodzi bowiem o bańki choinkowe wytwarzane przez łódzką firmę Morawski Ornaments. W zasadzie bardziej odpowiednim słowem byłyby dekoracje świąteczne, bo to, co tworzy ta rodzinna firma, daleko wykracza poza tradycyjne pojęcie baniek choinkowych. Wśród wielu prezentowanych motywów znajdują się również roślinne i osobiście jestem nimi całkowicie oczarowany. Może będę kiedyś miał szczęście znaleźć takie małe arcydzieło na swojej choince. Więcej na stronie sklepu: MorawskiOrnaments.

Roślinne motywy w dekoracjach świątecznych: www.facebook.com/morawskiornaments

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments