Pachnąca niepodległa
to radosne świętowanie wolności poprzez wspólne sadzenie roślin cebulowych.
Czym jest dla mnie niepodległość?
Od dawna próbowałem znaleźć swój sposób na obchodzenie święta niepodległości. Nie mogłem się odnaleźć w smutnych uroczystościach pełnych patosu, fasadowości i poważnych min. Choć niepodległość kojarzy mi się w pierwszej kolejności z wolnością, która pozostaje bliska memu sercu, to jest to wolność odpowiedzialna, która nie wyklucza, a włącza, i która nie krzywdzi. Sąsiedzkość, współpraca, zrozumienie, dbanie o wspólną przestrzeń, jak i o dziedzictwo, to dla mnie współczesne przejawy patriotyzmu. By to wyrazić, nie ma lepszego spoiwa niż ogrodnictwo, które wszystkie te przejawy potrafi połączyć. Dlatego dla tych, co czują podobnie, przygotowałem wydarzenie Pachnąca Niepodległa.
To dlatego 11 listopada 2023 roku spotkaliśmy się wraz z Ogrodniczą Krowodrzą przy wielkiej donicy na ul. Kazimierza Wielkiego 117, by tam wspólnie świętować. Zrobiliśmy to sadząc sto pięć cebul białych narcyzy wonnych Acetea na 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narcyzy wonne Acetea to bardzo stara odmiana, charakteryzująca się pachnącymi kwiatami. Oskar Kolberg, opisując ogródki krowoderskich ogrodniczek zlokalizowane przy Młynówce Królewskiej, wymienił wśród rosnących tam kwiatów te właśnie białe narcyzy:
Przed domem mały ogródek różnemi kwiatami zasadzony. Czerwienią się piwonie i goździki, złocą nagietki, ulubione kwiaty ogrodniczek. Nie brakuje żółtych lilij i białych narcyzów, a wszystkim królują słoneczniki, z dawien-dawna panujące ogrodnikom tutejszym.