Czyli jak w prosty sposób przygotować ziemię liściową!

Jeśli macie nadmiar liści w ogrodzie, a tradycyjne kompostownik są już pełne, to zachęcam Was do zbudowania bardzo prostego kompostownika tylko na liście. O tym jakich liści nie kompostować napisałem więcej tutaj:

Jeśli jesteście już po lekturze, to zabieramy się do przygotowywania ziemi liściową. Ale czym właściwie ona jest? Tłumacząc w najprostszy sposób, ziemia liściowa to kompost, który powstaje wyłącznie z opadłych liści drzew i krzewów. Taka ziemia cechuje się niską zawartością azotu, potasu i fosforu, ale wysoką węgla, a także obojętnym lub lekko kwaśnym odczynem pH. Przekompostowane liście można spożytkować jako jeden ze składników podłoża do siewu nasion, wymieszać z glebą, poprawiając jej strukturę, czy użyć do ściółkowania rabat.

Aby zbudować prosty kompostownik liściowy potrzebujemy cztery paliki i siatkę ogrodzeniową. Wymiary potrzebnych materiałów są oczywiście zależne od rozmiarów kompostownika, jaki chcecie zbudować.

Na początku należy wybrać miejsce, w którym wbijamy następnie palik zgodnie z pożądaną wielkością kompostownika

Dalej do wbitych palików montujemy siatkę – ja do jej przymocowania użyłem elastycznego drutu.

Wsypujemy liście i co 20 cm przesypujemy je delikatnie gotowym kompostem; jeśli go nie posiadacie, użyjcie ziemi ogrodowej. Liście najlepiej zbierać deszczu, tak by pryzma był wilgotna. Jeśli jest sucho, należy ją podlać.

Tak prezentuje się nasz gotowy kompost liściowy. Jako że liście ze względu na niską zawartość azotu dosyć długo się kompostują, by zintensyfikować ten proces możecie użyć specjalnych preparatów przyspieszających kompostowanie lub nawozu zawierającego azot. Co kilka miesięcy masę organiczną należy przerzucać i zwilżać wodą, aby nie dopuść do jej przesychania.

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments