Często zastanawiałem się, skąd tak wiele osób panicznie lub ze wstrętem reaguje na owady. Biorąc pod uwagę czysto teoretyczne porównania, to ucieczkę przed gąsienicą można by porównać do paniki brontozaura na widok myszy. Szacunku do otaczającej nas zewsząd przyrody uczymy się jako dzieci, a stosunek do owadów i pozostałych dzikich zwierząt kształtowany jest w nich przez nas dorosłych. Warto więc zapoznać swoje pociechy ze światem, który istnieje obok naszego, i uczyć przyjaznej z nim koegzystencji – to nauka nie tylko empatii, ale i fascynujące obserwacje. Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałem przyglądać się trzmielom odwiedzającym serdeczniki oraz pająkom polujących w krzewach bukszpanu, a moimi ulubionymi programami telewizyjnymi były te przyrodnicze właśnie. Książka może tu być pierwszym łącznikiem dziecka ze światem przyrody, uczyć szacunku względem niego, a w przyszłości również jego aktywnej ochrony. Poniżej zebrałem kilka ciekawych i wartościowych, moim zdaniem, pozycji wydawniczych, których tematem pozostaje dzika przyroda.


DZIKIE ZWIERZĘTA W MIEŚCIE

autorzy: Annette Neubauer i Anne Elbert wydawnictwo: Media Rodzina 2017

To książeczka z serii Mądra Mysz przeznaczona dla dzieci od trzech lat. Z tej części dowiadujemy się, że dzikie zwierzęta można spotkać nie tylko w lesie, ale co raz częściej w naszych miastach. Podczas wakacji tata Juli i Mikołaja zabiera swoje dzieci na wędrówkę po miejskich zakamarkach, w których można spotkać dzikie zwierzęta. Zafascynowane rodzeństwo obserwuje m.in. szopa pracza, kunę i dzika!


NIBYBÓR. ZWIERZĘTA WŚRÓD DRAPACZY CHMUR

autorzy: Agnieszka Frączek i Daniel Włodarski wydawnictwo: Literatura 2020

Zwierzęta w mieście?

Cóż to za pomysł!

W mieście są auta, tramwaje, domy…

Okej, czasem wpadnie tu mucha,

pies gdzieś zaszczeka, gołąb zagrucha,

lecz na tym chyba koniec, co nie?

Zajrzyj do książki.

Przekonasz się!

To pozycja dla wszystkich milusińskich, którzy lubią rymowanki. Nibybór to przepięknie ilustrowana książeczka pełna wierszyków, których bohaterami są rozmaite zwierzęta żyjące w mieście. Zresztą spójrzcie tylko na zamieszczoną stronę z dżdżownicą w roli głównej. Czy śpiący tu słodko pędrak nie jest uroczy?


PSZCZOŁY MIODNE I NIEMIODNE

autorzy: Justyna Kierat wydawnictwo: Multico 2018

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć pozycji o pszczołach, zwłaszcza takiej która opisuje również ich dzikie kuzynki. Czy wiecie, że w Polsce występuje aż 450 gatunków dzikich pszczół?! Ze względu na ich zróżnicowany wygląd i tryb życia często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w naszym sąsiedztwie. Wiecie jak wygląda np. spójnica dzwonkowa? Która pszczoła ma gniazdo w muszli ślimaka? A która wyściela gniazda płatkami maków? Nie? Tu z pomocą przychodzi autorka tej książki Justyna Kierat, która w bardzo ciekawy, prosty i zabawny sposób opisuje życie nie tylko pszczół, ale i zwierząt, jakie w niezwykły sposób z nimi koegzystują. Jeśli więc chcecie poznać wszystkie tajemnice tych niezwykłych owadów, jest to pozycja obowiązkowa i to nie tylko dla najmłodszych, gdyż w zasadzie odpowie i na wszystkie Wasze pytania tyczące się tych pracowitych owadów.


OWADY W KOMIKSIE tom I

autorzy: Cazenove, Vodarzac & Cosby wydawnictwo: Scream 2020

Owady w komiksie to obowiązkowy niezbędnik dla każdego małego odkrywcy mikrokosmosu. Fantastyczny humor połączony z wiedzą naukową sprawi, że pełen tajemnic świat owadów otworzy się przed Wami otworem i zaprosi na niezwykłą przygodę. Jak dowiecie się z pierwszych stron komiksu, owady są wszędzie – na najgorętszych pustyniach, na Antarktydzie, pod wodą i na wodzie, w powietrzu i pod ziemią, a w naszych ogrodach żyje ich pewnie wiele setek, jeśli nie tysięcy. Jeśli sądzicie, że możecie się zamknąć przed nimi w domach, to mam dla Was złą wiadomość – nasze domy są również zajęte przez owady! Dlatego jeśli chcecie poznać naszych sąsiadów, zrozumieć i polubić (pewnie nie wszystkich się da) to koniecznie sięgnijcie po tę pozycje! Uwaga! To dopiero tom I, no bo wiadomo przecież, że owadów jest takie mrowie, że w jednej części nie mogły się wszystkie pomieścić!

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments