Od jakiegoś czasu zastanawiałem się, jak oddzielić rabaty od trawnika oraz jak zrobić obwódki wokół ścieżki prowadzącej do beczki z deszczówką. Wpadłem na pomysł, aby zrobić niski płotek. Jeśli lubicie rustykalny lub leśny charakter ogrodu, to takie rozwiązanie jest dla Was! Do tego prawie wszystkie potrzebne do niego materiały są naturalne i dostępne za darmo. Chyba u każdego w ogrodzie znajdą się niepotrzebne patyki i gałązki pochodzące z wiosennych porządków i cięcia drzew oraz krzewów. Płotek jest bardzo prosty w konstrukcji, a jego budowa zajmuje niewiele czasu. I najważniejsze, możecie wznieść taki płot na dowolną wysokość. Może być on idealną obwódką rabat, ale również wysoką przesłoną dla przestrzeni ogrodowych. Spodobała się Wam taka opcja? Zapraszam do krótkiego poradnika, jak go wykonać.

Co potrzebujemy:

  1. Patyki, które będą stanowiły słupki naszego płota. Ja użyłem drewna czarnego bzu.
  2. Gałązki, które będą stanowić wypełnienie przegrody. W moim przypadku płotek ma nieregularne kształty, dlatego wykorzystałem młode gałązki derenia, podobnie sprawdzi się wierzba, gdyż można je bez problemu wyginać w dowolną stronę. Jeśli płot ma stanowić linię prostą, jego wypełnienie mogą stanowić dowolne gałęzie.
  3. Piłka do gałęzi – do pocięcia drewna na słupki.
  4. Sekator – można nim docinać mniejsze gałązki.
  5. Gumowy młotek – idealny do wbijania słupków.
  6. Drut – przyda się do utrzymania w ryzach naszych gałązek, zwłaszcza jeśli są to elastyczne łodygi derenia, jak w moim przypadku.

Pierwszy etap to wbijanie pociętych słupków, po dwa obok siebie. Tu również możecie sobie sami ustalić grubość i wysokość przegrody, regulując odległości między słupkami.

Etap drugi to umieszczanie gałęzi pomiędzy wbitymi słupkami. Nie przeplatamy je, po prostu wkładamy pomiędzy słupki.

Etap trzeci. Gdy ułożone gałęzie są niesforne, możecie je ustabilizować używając cienkiego drutu pomiędzy słupkami. Teraz tylko należy wpleść wystające gałązki lub je przyciąć i płotek gotowy.

Tak prezentuje się gotowy płotek! Taka drewniana przegroda, ze względu na konstrukcje z naturalnych materiałów, stanowi idealne siedlisko dla dzikiej przyrody.

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments