Torfowiska w Estonii.

02 lutego obchodzimy Dzień Mokradeł. Ta data upamiętnia podpisanie w Iranie konwencji ramsarskiej w 1971 roku, nawołującej do ochrony w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne. Są to „tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących” lub „płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów”. Dlaczego jednak ten temat jest tak ważny dla nas? Wszystko za sprawą torfu. Zdecydowana większość podłoży czy ziemi uniwersalnych ma go w swoim składzie. Jeśli na opakowaniu nie znajdziecie informacji „bez torfu”, to jest prawie pewne, że dane podłoże go zawiera mimo oznaczeń „ekologiczne” czy „organiczne”. Sprawdziłem, jak wygląda to w przypadku podłoża uniwersalnego, które kupowałem regularnie w pobliskim centrum ogrodniczym. Otóż w 100% był to torf. Jego pozyskiwanie trwale degraduje torfowiska które są nie tylko ogromnymi rezerwuarami wody, ale i bioróżnorodnym siedliskiem dla rzadkich gatunków roślin, ptaków i owadów. Są niezwykle istotne w walce ze zmianami klimatycznymi i ich następstwami – powodziami i suszami. Są naturalnymi magazynami węgla i zatrzymuje go więcej niż cała reszta roślin porastających naszą planetę. Jego wydobywanie do celów ogrodniczych uwalnia zatem węgiel do atmosfery ze szkodą dla klimatu. Dlatego w Dniu Mokradeł czas na ważną deklarację – Zielony Blok i Ogrodnicza Krowodrza ograniczają używanie torfu do minimum, a tam, gdzie jest to tylko możliwe, będziemy zastępować go podłożem bez torfu! Na szczęście na polskim rynku pojawiło się już kilka podłoży „bez torfu”.

Przykładowe podłoża beztorfowe dostępne na rynku.

Zgadza się, będą droższe, ale nawet najpiękniejszy ogród na świecie nie przetrwa, jeśli nie ochronimy naszego środowiska klimatycznego. Nikt nie wie o tym lepiej od Was-ogrodników. Co zawiera takie podłoże?

  1. Włókna drzewne. Poprawiają one jakość podłoża poprzez właściwości zbliżone do torfu. Odpowiadają za strukturę i właściwości gleby, dużą pojemność powietrza i przepuszczalność wody. Przemawia za ich wykorzystaniem fakt, że są materiałem dość szybko odnawialnym.
  2. Kompost. Złoto ogrodników, naturalne źródło substancji odżywczych. Zawiera pożyteczne mikroorganizmy glebowe i substancje odżywcze łatwo przyswajalne przez rośliny.
  3. Chipsy kokosowe. Są one odpowiedzialne w podłożu za poprawianie warunków powietrzno-wodnych. Są zrębkami łupin orzecha kokosowego o bardzo małych frakcjach.

Co ciekawe w Wielkiej Brytanii organizacje ekologiczne nawołują do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania torfu od roku 2025. Choć wydaje się to jeszcze datą zbyt optymistyczną, to od kilku lat obserwujemy duże zmiany w tym zakresie. Podłoża nie zawierające torfu jeszcze kilka sezonów temu były praktycznie niedostępne, dziś bez problemu można wybierać w ofercie centr ogrodniczych. To efekt nacisku świadomych ekologicznie ogrodników poszukujących nie tylko wolnych od torfu podłoży, ale i roślin uprawianych w ziemi nie zawierających go. Zawsze jeszcze mamy ziemię z kretowisk i kompost, ten z liści dobrze nadaje się do zrobienia podłoża do wysiewu roślin.

Gorąco Was zatem zachęcam do ograniczenia stosowania torfowych podłoży do niezbędnego minimum, a tam, gdzie to tylko możliwe, zastępowania go podłożem bez torfu. Takich zasad będą się również stosować Zielony Blok i Ogrodnicza Krowodrza. Presja ma sens!


Przypisy:

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zazieleniacze
2 lat temu

Dzięki za wpis, przyda się z pewnością. Pozdrawiamy!