Dziś zapraszam Was za kulisy Zielonego Bloku, byście poznali pełen spis posadzonych tu przeze mnie roślin. Ich zatrzęsienie na tak niewielkim obszarze może dziwić, ale jest to celowy zabieg wynikający z kilku kwestii.

Po pierwsze Zielony Blok to pierwszy ogród, w którym mogłem się rzeczywiście spełnić jako ogrodnik. Oglądać rośliny nie tylko w katalogach czy na zdjęciach, ale obserwować, jak rosną czy pachną. Żaden, najlepszy nawet folder lub poradnik nie zastąpi przecież bezpośredniego kontaktu z roślinami. Zielony Blok to swoisty poligon doświadczalny, który sprawia mi ogromną frajdę.

Po drugie w tym pozornym szaleństwie jest metoda. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie, że posadziłem tu dużo odmian reprezentujących określone grupy roślin jak np. bodziszki, floksy, ostróżki czy hosty. Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskałem większą spójność poszczególnych rabat. Dodatkowo całość spaja mocno stała paleta barw – praktycznie wszystkie rośliny kwitną w odcieniach różu, błękitu i bieli. Duże pole do popisu (i miejsce dla nowych roślin) uzyskałem dzięki zastosowaniu większych, glinianych donic pod pnącza.

Po trzecie z czasem Zielony Blok przekształcił się w siedlisko przyjazne dzikim zwierzętom. Stąd ostatni rok to uzupełnianie nasadzeń, tak aby zapewnić przede wszystkim owadom pokarm czy schronienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rabaty przekształciły się więc w bylinową łąkę, która przerasta się i dziczeje na ciekawe sposoby. I o to chyba chodzi, by stworzyć taki ogród, z jakim się utożsamiamy i jaki jest bliski naszemu sercu. Zapraszam do kliknięcia w poniższy przycisk i zapoznania się z pełnym spisem roślin.

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments