W moim ogrodzie basen dla ptaków powstał na specjalne zamówienie samych zainteresowanych. Wszystko zaczęło się od minioczka dla lilii wodnej, które, jak się szybko przekonałem, chętnie odwiedzały ptaki. Niestety, lilia mocno ucierpiała na ich wizytach. Musiałem zatem pomyśleć o jakimś specjalnym miejscu dla nich, zwłaszcza że dla większości z nich minioczko było zbyt głębokie.

Woda nie tylko gasi ptasie pragnienie. Dzięki niej mogą one utrzymywać swoje pióra w prawidłowej kondycji czy zwalczać pasożyty. Dostęp do wody jest szczególnie mocno ograniczony w miastach, w których ze względu na postępującą zabudowę i rozbudowany system sprawnego odprowadzania wody deszczowej. Możecie oczywiście kupić specjalne poidła przeznaczone dla ptaków, często o ozdobnych kształtach, wiszące lub stojące. Ja zdecydowałem się na inne rozwiązanie – użyłem dużej podstawki pod donicę, która świetnie się sprawdza!

Proste poidło z dużej terakotowej podstawki pod doniczkę dostępne w wielu centrach ogrodniczych.

Zaletą podstawki o średnicy 35 cm i głębokości 3 cm jest jej szeroka dostępność – mogą z niej korzystać zarówno mniejsze ptaki, np. sikorki, jak również te większe – z moich obserwacji wynika, że chętnie korzystają z niej m.in. kosy, kwiczoły, a nawet sójki czy grzywacze. Proponuję podstawkę terakotową lub wykonaną z innego, cięższego materiału. Masywność takiej podstawki zabezpiecza ją przed przypadkowym przechyleniem podczas kąpieli. W przypadku głębszej podstawki warto pamiętać o kamieniach, które ułatwiają małym ptaszkom bezpieczne korzystanie z basenu.

Wybieramy starannie miejsce, kierując się bezpieczeństwem korzystających z niego ptaków.

W moim przypadku podstawkę umieściłem na ziemi. Choć z ogrodu nie korzystają koty ani inne drapieżniki mogące zaatakować kąpiące się ptaki, wybrałem takie miejscu, w którym ptaki mogą czuć się bezpiecznie, a także łatwo wysuszyć, korzystając z pobliskich gałęzi irgi czy rozłożystej korony głogu. Warto pamiętać o tym, by poidło umieścić w miejscu zacienionym. Dzięki temu woda nie będzie nagrzewała się zbytnio podczas wysokich temperatur.

Należy pamiętać, by regularnie uzupełniać poidło świeżą wodą.

Najważniejsze jest także to, by regularnie uzupełniać wodę. Należy także systematycznie czyścić basen i wymieniać wodę na świeżą.

Kwiczoł zażywający kąpieli.

Takie miejsce jest niezbędne nie tylko w trakcie upalnego lata, lecz również zimą. Co więcej, taki wodopój sprawi, że ptaki będą chętnie odwiedzać ogród, osiedlać się w jego okolicy i wychowywać w nim młode. Obserwowanie ptasich kąpieli dostarczy atrakcji każdemu ptakolubowi.

Wodopój jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku, również zimą.

Podobne wpisy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments