Krowie lato to wakacyjne wydarzenie realizowane w ramach projektu #Krowodrza111, które powstało dzięki szerokiej współpracy ogrodników zgromadzonych wokół grupy Ogrodnicza Krowodrza, Zielonego Bloku, Fundacji Czas Wolny oraz zaproszonych artystów. Przez dwa miesiące będziemy spotykać się w przestrzeni krakowskiej Dzielnicy V, łącząc działania ogrodnicze ze sztukę.
Zofia Kerneder-Giemborek – koordynator artystyczny projektu, tak opowiada o planowanych działaniach artystycznych:
To piszę ja, Zofia, zwana też Jonią. Pomyślałam, że to napiszę, bo właśnie odkryłam pewną analogię, będąc konserwatorem sztuki współczesnej a trochę ogrodnikiem… że i konserwator i ogrodnik obserwują procesy wzrastania i powstawania… Dzieła…
Wiedzą, w jakich warunkach to Dzieło powstaje i z czego; ile wymaga to pracy i jakich materiałów; i co zrobić, żeby się dobrze miało. Wiedzą jakie są niebezpieczeństwa, i jak ich unikać oraz, że czasem musi się nie udać, bo pewnych zniszczeń, uszkodzeń i ataku szkodników się nie przewidzi… Nie każdy też wie. jak ten proces powstawania Dzieła wygląda. Najfajniej jest więc podglądać, wejść za kulisy, na bekstejdż. W ramach Krowiego lata chcemy razem z Wami wejść na ten ogrodniczy bekstejdż i zobaczyć, jak on wygląda, kiedy nikt nie patrzy; kiedy działania ogrodników stają się sztuką i jak ta z kolei niespodziewanie łączy się z naturą. Bo sztuka nie jest czymś obok życia tylko jego częścią i jednym ze spojrzeń na nie. I wcale nie musi być poważna i trudna. Chcecie wiedzieć, co krowia kupa ma wspólnego z muzeum? Czy plewienie może być sztuką? Czy dzieło sztuki można wyhodować i zjeść? Czy rośliny mogą być dziełem sztuki? – to chodźcie! Zapraszamy Was na spotkania z artystami i ze sztuką, w towarzystwie naszych ogrodniczych instalacji, żeby zobaczyć zależność „sztuka w ogrodzie” i „natura w sztuce” z innej nieco perspektywy… i że jako ogrodnicy sami jesteśmy artystami.
Nazwa wydarzenia Krowie lato nawiązuje oczywiście do słynnego obrazu Józefa Chełmońskiego Babie lato, przy czym naszą bohaterką jest krowa, od której pochodzi nazwa Krowodrza i która znajduje się w herbie Dzielnicy V. Tym razem jej historia nie będzie tak dramatyczna jak przed wiekami. Nazwa Krowodrza pochodzi bowiem etymologicznie od wyrażenia „obdzieranie krów” – krowo-drza – ponieważ na jej terenie działała rzeźnia. Nasza krowoderska krasula będzie traktowana z największym szacunkiem i w jej symbolicznym towarzystwie będziemy korzystać z uroków lata.
Szczegółowe terminy poniżej. Uwaga: organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia ze względu na warunki pogodowe.
- 03.07.2021 – Krowie lato 1 2022 będzie OK? – boisko między ulicami Racławicką a Urzędniczą, godz.: 11:00.
Podczas pierwszego spotkania rozmawialiśmy o przyszłości grupy Ogrodnicza Krowodrza, która została powołana w związku z projektem #Krowodrza111. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na pytania: Co dalej po projekcie #Krowodrza111? Podczas pikniku skosztowaliśmy pierwszego miejskiego miodu wielokwiatowego ze sklepu specjalistycznego Winnica – ambasadora projektu Krowodrza111. Spotkaniu zaś towarzyszył happening artystyczny duetu Joanna Wendorff (Fundacja Czas Wolny) i Diany Bejker pod tajemniczym tytułem: „Ulica, której nie ma”.
- 22.07.2021 – Krowie lato 2 Dzika krowa – „Dziki park” między ul. Łokietka, Oboźną a Składową, godz.: 18:00.
14.07.2021 odbył się wstęp do wydarzenia, którym był happening artystyczny Kupa cenniejsza niż złoto, przygotowanego przez Zofię Kerneder-Giemborek (Jonię).
Chcecie wiedzieć, co ma wspólnego krowia kupa z muzeum? *…to pozostając w temacie upraw i hodowli wszelkich oraz twórczości, w wyniku której z czegoś pozornie zwykłego powstaje coś bardzo niezwykłego, zapraszamy Was na letnie spotkanie ze sztuką przez duże Gie…Przy okazji uwiecznimy dokonania Wybitnych Twórców Instalacji Ogrodniczych i ich Dzielnych Opiekunów w ramach projektu #Krowodrza111 oraz #krowielato. Bohaterami będą: już tradycyjnie Krowa i Ogrodnicy Krowoderscy a także artysta Oskar Dawicki – autor dzieła znajdującego się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (tytuł póki co niech pozostanie tajemnicą). *cyt. Oskar Dawicki
22.07.2021 spotkaliśmy się na pikniku Krowie lato i rozmawialiśmy o dzikiej przyrodzie w mieście na przykładzie „Dzikiego Parku”, przy ul. Łokietka. Jak to się stało, że powstanie tam park miejski opowiedziała Natalia Schmidt-Polończyk, jedna z inicjatorek Zróbmy park przy Łokietka. Natomiast na pytanie dlaczego, warto chronić przyrodę tego parku, odpowiadała Małgorzata Kłonowska-Olejnik – biolog, dr nauk przyrodniczych z autentycznym zamiłowaniem do wszystkiego, co żyje.
- 08.08.2021 – Krowie lato 3 Na farmę! – „Urban farm” ul. Prądnicka 7, godz.: 11:00.
Tematem tego wydarzenia były miejskie uprawy, dlatego poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy nowoczesne miasto to również miasto samowystarczalne i niezależne w produkowaniu żywności.
04.08.2021, godz. 18:00, ul. Ogrodniczej Krowodrzy (boisko między ul. Racławicką a ul. Urzędniczą) – wstęp do wydarzenia, którym to były przygotowania do sobotniego krowiowodu. Pod opiekuńczym okiem koordynator projektu – Jonii, tworzyliśmy krowie elementy garderoby, które zostały wykorzystane podczas wesołego przemarszu!
08.08.2021, godz. 10:00, ul. Ogrodniczej Krowodrzy – wyruszyliśmy spod tablicy „ul. Ogrodniczej Krowodrzy” i maszerowaliśmy przez kilka naszych instalacji zlokalizowanych na trasie do Urban Farm!
08.08.2021, godz. 11:00, „Urban farm” ul. Prądnicka 7 (piknik) – byliśmy gośćmi na miejskiej farmie Fundacji All In, której założyciel Michał Sroq Sroczyński opowiedział nam o jej funkcjonowaniu. Urbanfarm Kraków to międzygeneracyjna unia pomysłów i projektów Fundacji All In z merytorycznym wsparciem autorytetów z Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, którzy wzywają Kraków do miejskiej rewolucji agrarnej!
- 14.08.2021 – Krowie lato 4 Krowa Bardzo Festiwalowa – „Kraków Culture Summer” Park Jordana, godz.: 11:00.
Wraz z ekipą Ogrodniczej Krowodrzy zabraliśmy „Krowie lato” na Piknik Krakowski w ramach Kraków Culture Summer . Robiliśmy nasienne bomby i prezentowaliśmy krowie maski, przeprowadziliśmy warsztaty z uprawy ogrodu w duchu „no dig” i quiz nasienny. Mieszkańcy mogli spróbować sił w naszym warzywnym memory. Towarzyszyła nam mapa instalacji ogrodniczych przygotowana przez Dianę Bejker (diana_bejker ), z którą możecie ruszyć ich szlakiem. Przede wszystkim prezentowaliśmy to, z czego słynie Ogrodnicza Krowodrza, czyli wspólnotę, dobrą energię i synergię ogrodnictwa ze sztuką.
- 28.08.2021 – Krowie lato 5 Ocieliny – ul.Ogrodniczej Krowodrzy (boisko między ul. Racławicką a Urzędniczą), godz.: 11:00.
Motywem przewodnim ostatniego Krowiego lata będą ocieliny, czyli celebracja początku.
25.08.2021, godz. 18:00, ul. Ogrodniczej Krowodrzy (boisko między ul. Racławicką a ul. Urzędniczą) – Fundacja Czas Wolny zaprasza na wstęp do wydarzenia, którym będzie malowanie łąki. Uwaga ze względu na deszczową aurę, malowanie łąki zostało przeniesione. Nową datę podamy wkrótce.
29.08.2021 Podczas pikniku będziemy świętować trzecie urodziny Zielonego Bloku, od którego wszystko się zaczęło. W atmosferze błogiego wypasu będziemy wspominać dobre chwile projektu i uczestniczyć w warsztatach ze sztuki abstrakcyjnej, przygotowanych przez krowoderską artystkę, Dianę Bejker, z którą będziemy tworzyć krowy inspirowane bykiem Picassa.
Bardzo prosimy, aby na spotkania zabrać koc i wodę oraz, koniecznie, dobry humor!
Współpraca:
Zofia Kerneder-Giemborek (Jonia) – nie chciała naprawiać sztuki starej, bo wiadomo, że z racji wieku jest ona dostojna i poważna, więc trzeba o nią dbać. No więc jest konserwatorem sztuki współczesnej w MOCAKu, bo oprócz dzieła jest też artysta, który pięknie te oczywistości i powagę dzieła sztuki demaskuje. I ma ogród na dachu.
Jonia jest naszym artystycznym koordynatorem projektu!
Katarzyna Wolny-Grządziel – absolwentka grafiki na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka międzynarodowych konkursów: Artists’ Books on Tour organizowanego przez muzeum MAK w Wiedniu (2011), oraz Art Book Wanted organizowanego przez wydawnictwo Edition Lidu w Pradze (2013). Laureatka konkursu Śląska Rzecz w dziedzinie projektowania graficznego (2015). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Zajmuje się projektowaniem książek, grafiką edytorską, typografią i informacją wizualną. Dla Ogrodniczej Krowodrzy przygotowała identyfikację wizualną.
Diana Bejker – krowoderska rysowniczka, amatorka podwójnego espresso w „Kombinat Coffee & Bar” i wieczornych spacerów Młynówką Królewską. W swoich pracach stosuje różnorakie techniki, a inspiruje ją przede wszystkim natura oraz ludzie w czynnościach swych zwyczajnych i niezwyczajnych. W wolnych chwilach maluje roślinne portrety i stara się utrzymać przy życiu domowe rośliny i dwa koty.
Joanna Wendorff – fundatorka i prezeska Fundacji Czas Wolny, członkini nieformalnej grupy SOS Zabłocie, krakowska aktywistka, absolwentka studium podyplomowego Zarządzanie Zrównoważonym Rozwojem Miast na Politechnice Krakowskiej. Od kilku lat współorganizuje wydarzenia na pograniczu sztuki i ekologii, mające na celu integrację i aktywizację społeczeństwa wokół tworzenia dobra wspólnego oraz kreatywnego spędzania wolnego czasu. Jedna z inicjatorek powstania parku Stacja Wisła, aktualnie wspiera działania związane z powstaniem Podgórskiej Osi Kultury pod estakadą Zabłocie–Podgórze oraz parku przy ul. Dekerta 15.
Natalia Schmidt-Polończyk – @doktorka_tutorka, krowoderska działaczka, radna dzielnicy V Krowodrza. Dba o zieleń w naszej dzielnicy przewodnicząc Komisji Ochrony Zieleni. Jedna z inicjatorek „Zróbmy park przy Łokietka”. Współautorka zielonych projektów Budżetu Obywatelskiego m.in. „Uporządkujmy zieleń przy Rogatce”. Zabiega o utworzenie psiego wybiegu w Krowodrzy. Zawodowo naukowczyni na AGH, prywatnie wielka miłośniczka koni i żeglarstwa.
Michał Sroq Sroczyński – założyciel Fundacji All In, która realizuje dziesiątki inicjatyw z zakresu ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu. Oferuje również pomoc prawną organizacjom społecznym i promuje ideę aktywizmu wśród młodzieży. Prowadzi punkt foodsharingowy (All In Foodsharing), otwarty miejski ogródek (All In Urbanfarm), czy przestrzeń, w której każdy może zostawić niepotrzebne ubrania i wziąć dla siebie to, czego potrzebuje (All In Clothing).