„Miejscy Samosiejscy”

Fasola tyczna – symbol projektu.

Celem akcji było zachęcanie do miejskiej uprawy roślin. To od nas zależy, jak będzie wyglądać przestrzeń wokół nas! Zieleń w mieście ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jak i jakość życia. Co najważniejsze, sami możemy ją tworzyć w swoich domach czy ogrodach. W czasach pandemii wielu z nas przekonało się, jak ważny jest kontakt z naturą; jak pomaga ona redukować stres; jak wzmacnia naszą odporność; czy ile ogólnodostępnych ziół, które sami możemy zasadzić w doniczce, ma działanie prozdrowotne i przyczynia się do naszego lepszego samopoczucia.

Miejscy Samosiejscy to ci, którzy mówią „NIE” betonozie! To ci, którzy chcą zwiększać ilość roślin w mieście! To wreszcie ci, którzy chcą uświadamiać, promować „postawę samosiejską” wśród swoich znajomych, dzieci, sąsiadów i zarażać „siejskim” entuzjazmem!

Przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją Czas Wolny specjalną instalację, dzięki której przenieśliśmy się do czasów dzieciństwa, kiedy to większość z nas przeprowadzała eksperyment z kiełkującą na gazie fasolą. Obserwowaliśmy wtedy, zapewne po raz pierwszy, pękanie łupiny nasiennej, rozwój korzeni, pojawianie się łodygi i liści. To właśnie fasola jest symbolem tego wydarzenia i naszego pierwszego, świadomego kontaktu z roślinami. Instalację ogrodniczą stanowiły konstrukcje tyczne porośnięte fasolą. Piramidy zostały postawione przy Młynówce Królewskiej, gdzie, jak czytamy w zapiskach Oskara Kolberga, w okolicznych ogrodach takie właśnie konstrukcje porastał groch o intensywnie czerwonych kwiatach.

Każdy z mieszkańców Krowodrzy mógł dołożyć swoje ziarenko do wyzwania. Polegało ono na na zamieszczeniu minimum 20 filmików, w w wydarzeniu na Facebooku: „Miejscy Samosiejscy”, na których uczestnicy opowiadali o swojej roślinnej uprawie. W zamian Komisja Ochrony Zieleni przeznaczyła 6.000 złotych (!) na drzewo projektu Krowodrza111. Dzięki determinacji lokalnych ogrodników wyzwanie zostało zaliczone, a zamiast jednego drzewa powstał wyjątkowy Sad Krowoderski złożony z 14 jabłoni, które zostały wspólnie posadzone w listopadzie.

Akcji przyświecało hasło: Zróbmy razem coś pozytywnego! Bądźmy dzielnicą, która zmienia miasto!


Współpraca:

Komisja Ochrony Zieleni Rady Dzielnicy V Krowodrza – instytucja odpowiedzialna za realizację i odbiór zadań wynikających z budżetu opracowanego przez KOZ, który dotyczy utrzymania zieleni w granicach dzielnicy Krowodrza. Przykładem takich działań jest obecnie trwająca rewitalizacja skweru przy ul. Litewskiej.

Fundacja Czas Wolny – inicjatywa oddolna, powstała w ramach starań o utworzenie parku Stacja-Wisła na krakowskim Zabłociu. Jej celem jest aktywizacja lokalnych społeczności poprzez swobodne działania na pograniczu sztuki i ekologii.