Powierzchnia: bd. Rok powstania: 2018 Lokalizacja: ul. Łobzowska Dzielnica: I Stare Miasto

Historia:

Jest to pierwszy park kieszonkowy, który powstał w ramach projektu Ogrody Krakowian w 2018 r. Kieszonka powstała w miejscu zaniedbanego skweru w sąsiedztwie klasztoru Zakonu Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Łobzowskiej.1

Projekt Parku Kwietnego. Zarząd Zieleni Miejskiej

Motywem przewodnim skweru zostały kwiaty. Zarząd Zieleni Miejskiej tak uzasadnia ten wybór: „Kwiaty, ich różnorodność przyrodnicza, zachwyt nad kolorem i oczarowanie zapachem. Nasz ogród to szczypta wiedzy rozbudzająca ciekawość i moc wrażeń dla zmysłów”.2 W parku umieszczono tablice edukacyjne z informacjami na temat kwiatów, ich budowy, kolorów i zapachów.

Alejka parku z ławkami i murkiem. Październik 2018

Jeśli chodzi o małą architekturę na skwerze zamontowano ławki, murek do siedzenia, pieńki do zabawy, równoważnie, kwiatową grę pamięciową i botaniczny twister.

Roślinność:

Do rosnących tu już wcześniej krzewów i drzew dosadzono kalinę koralową „Roseum”, kalinę koralową „Compactum”, przywarkę japońską, świerk kaukaski i klon polny. Do wygrodzenia przestrzeni posłużył żywopłot z grabu pospolitego. Co się tyczy pnączy, możemy tu zaobserwować bluszcz pospolity czy powojnik „Arabella”. Rabaty kwiatowe zdobią róża „Gruss an Aachen”, gaura lindheimera „Sunny Butterflies”, jeżówki „Magnus” i „Aloha”, liliowce „Corky” i „Catherine 'Woodbury”, tulipan „Ollioules” oraz piwonia chińska „Sarah Bernhardt”.

Róża Pink Gruss an Aachen. Październik 2018

Przypisy:

  1. krakow.naszemiasto.pl/krakow-ma-nowy-mini-park-kwiaty-motywem-przewodnim-zdjecia/ar/c8-4757563 (18.08.2019).
  2. zzm.krakow.pl/aktualnosci/418-projekt-parku-kieszonkowego-dzielnica-i-stare-miasto.html?fbclid=IwAR0GK39JoBU9uLq-U0hGkjTSX29iIdluV9jCdT6EaBURnzaR-d1fB13uNTo (18.08.2019).

Dziękuję Pani Angelice Merchut z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie za udostępnienie wykazu roślinności w Kwietnym Parku Kieszonkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *