Zielony Blok

HISTORIA OGRODU NA DZIEDZIŃCU

Zielony Blok – wiosna 2018

Moje pierwsze kroki z miejskim ogrodnictwem związane były z kolejnymi miejscami zamieszkania w Dzielnicy V – Krowodrzy. Swoje pierwsze warzywa wysiałem w Krakowie na parapecie kamienicy przy ulicy Iwona Odrowąża. Do patrona tej ulicy należały pola uprawne i folwarki na średniowiecznej Krowodrzy. O historii tego miejsca więcej przeczytasz tutaj. Kolejnym ważnym przystankiem była kamienica przy ulicy Królewskiej, dawnej niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej. Tu na bardzo wąskim parapecie hodowałem pomidory i kwiaty oraz zacząłem swoją przygodę z murarkami.

Uprawa pomidorów na parapecie przy ul. Królewskiej – lato 2014

Ale to dopiero w Zielonym Bloku, który zajmuje dziedziniec skryty za murami jednego z bloków z lat 60 wybudowanych na terenie Nowej Wsi, miejscu historycznie związanym z polskim ogrodnictwem, odnalazłem swoją zieloną przystań. Ramę ogrodu tworzą drzewa (jarząb, czereśnia, świerk i głóg) oraz krzewy (m.in. dereń, krzewuszka, kalina). Pod oknami ciągnie się wąska rabata oddzielona od pozostałej części ogrodu chodnikiem prowadzącym do śmietnika. Kiedyś rosły tu wierzby, a wielkie winogrono oplatało ściany budynku. Słyszałem o nim jedynie z opowieści sąsiadów, gdyż nie przetrwało pracy związanych z termoizolacją ścian budynku. Cały dziedziniec to przestrzeń o wymiarach 9 metrów szerokości i 29 metrów długości, a moja działalność obejmuje około 1/3 jego powierzchni.

Pozostałość pnia wierzby, Zielony Blok – październik 2018

Swój pierwszy sezon w 2017 roku zacząłem skromnie od parapetów, na których ustawiłem samodzielnie zaprojektowane donice wykonane wspólnie z bratem. Nasadzenia z kwiatów i ziół spotkały się z pozytywną reakcją sąsiadów. Na rabacie pod oknem posadziłem również pierwsze czosnki ozdobne.

Parapet Zielony Blok – lato 2017

Na powstanie Zielonego Bloku i moje większe zaangażowanie w ten ogród wpłynął paradoksalnie atak ćmy azjatyckiej na bukszpany w tym samym roku. W 2018 roku jeden z sąsiadów, który zajmował się ogrodem, zachęcił mnie do obsadzenia rabat pod oknami, na których rosły do tej pory wspomniane bukszpany. Po oczyszczeniu ziemi z chwastów, gruzu i szkła posadziłem głównie byliny i róże, łącząc dziki ogród i wiejską rabatę – dominującą kolorystką kwitnących tu kwiatów jest róż i błękit. Przy murze postawiłem duże donice terakotowe, w których zasadziłem powojniki. 28 sierpnia 2018 roku powstaje Zielony Blok jako fanpage na Facebooku.

Rabata pod oknami przed zmianami, Zielony Blok – wiosna 2018
Rabata pod oknami po zmianach, Zielony Blok – lato 2018

Kolejnym etapem było zagospodarowanie terenu po drugiej stronie chodnika. Charakter tego miejsca skłonił mnie do stworzenia rabaty w stylu ogrodu sąsiadującego z lasem. Powstała tu kamienna ścieżka poprzerastana mchem i małe leśne oczko wodne. Rośliny, które tu zasadziłem, to paprocie, hosty, bodziszki, naparstnice, przylaszczki i zawilce.

Rabata po drugiej stronie chodnika w trakcie prac, Zielony Blok – sierpień 2018
Ukończona rabata po drugiej stronie chodnika, Zielony Blok – listopad 2018

Część bardziej nasłoneczniona to miejsce dla jeżówek, łubinów, róż i malw czy, kojarzących mi się z rodzinnym domem, serdeczników. Rośnie tu również spora liczba roślin cebulowych takich jak czosnki, tulipany, cebulice, krokusy, hiacynty czy przebiśniegi. Dominującą kolorystyką kwiatów jest biały, przeplatany bordo, różami i błękitami.

Rabata przed wykonaniem prac, Zielony Blok – maj 2018
Rabata w trakcie nasadzeń, Zielony Blok – czerwiec 2018
Rabata po wykonaniem prac, Zielony Blok – lipiec 2018

Od samego początku istnienia Zielonego Bloku jego istotą było również stworzenie dla dzikiej przyrody zielonej oazy w środku miasta. Na terenie ogródka znajdują się trzy budki lęgowe i misa do kąpieli dla ptaków, mini oczko wodne, domek dla trzmieli i dzikich pszczół. Większość roślin została dobrana pod kątem ich miododajności, a styl prowadzenia ogrodu służy zapewnieniu dzikiej faunie jak najlepszych warunków do bytowania.

Jedna z trzech zaprzyjaźnionych sójek, Zielony Blok – listopad 2018

Mam nadzieję, że 2019 rok to pierwszy sezon, w którym będzie można już zobaczyć prawdziwe efekty mojej pracy w ogrodzie. W marcu udało mi się zainstalować kompostownik, a w pierwszym dniu wiosny swoją premierę miał ten blog. c.d.n…

Zielony Blok ma cztery podstawowe cele:

  1. Istnieć jako miejski ogród sąsiedzki.
  2. Propagować i dbać o lokalną historię Ogrodników krakowskich mieszkających przed laty na tym terenie.
  3. Prezentować zielone obszary miasta Krakowa.
  4. Być schronieniem dla dzikiego życia w mieście i szerzyć idee dzikiej przyrody na obszarach miejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *