„Miejscy Samosiejscy”

Fasola tyczna – symbol projektu.

Celem akcji jest zachęta do miejskiej uprawy roślin. To od nas zależy, jak będzie wyglądać przestrzeń wokół nas! Zieleń w mieście ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jak i jakość życia. Co najważniejsze, sami możemy ją tworzyć w swoich domach czy ogrodach. W czasach pandemii wielu z nas przekonało się, jak ważny jest kontakt z naturą; jak pomaga ona redukować stres; jak wzmacnia naszą odporność; czy ile ogólnodostępnych ziół, które sami możemy zasadzić w doniczce, ma działanie prozdrowotne i przyczynia się do naszego lepszego samopoczucia.

Miejscy Samosiejscy to ci, którzy mówią „NIE” betonozie! To ci, którzy chcą zwiększać ilość roślin w mieście! To wreszcie ci, którzy chcą uświadamiać, promować „postawę samosiejską” wśród swoich znajomych, dzieci, sąsiadów i zarażać „siejskim” entuzjazmem!

Przygotowując wspólnie z Fundacją Czas Wolny specjalną instalację, przeniesiemy się do czasów dzieciństwa, kiedy to większość z nas przeprowadzała eksperyment z kiełkującą na gazie fasolą. Obserwowaliśmy wtedy, zapewne po raz pierwszy, pękanie łupiny nasiennej, rozwój korzeni, pojawianie się łodygi i liści. To właśnie fasola jest symbolem tego wydarzenia i naszego pierwszego, świadomego kontaktu z roślinami. Instalację ogrodniczą będą stanowić konstrukcje tyczne porośnięte fasolą. Piramidy postawimy przy Młynówce Królewskiej, gdzie jak czytamy w zapiskach Oskara Kolberga, w okolicznych ogrodach takie właśnie konstrukcje porastał groch o intensywnie czerwonych kwiatach.

Każdy z nas może dołożyć swoje ziarenko, z które wykiełkuje wielkie drzewo. Jeśli uda się nam w wydarzeniu na Facebooku: „Miejscy Samosiejscy” zamieścić minimum 20 filmików, na których mieszkańcy Krowodrzy opowiedzą o swojej roślinnej uprawie, to Komisja Ochrony Zieleni przeznaczy 6.000 złotych (!) na drzewo projektu Krowodrza111. Zasadzimy je wspólnie na zakończenie projektu jesienią 2021 roku. Będzie to drzewo wyjątkowe, bo starej owocowej odmiany, nawiązujące do istniejących kiedyś przy Młynówce Królewskiej ogrodów. Szczegóły akcji znajdują się na stronie wydarzenia. Nie ma tu zupełnie znaczenia to, czy masz ogród na dziedzińcu, grządkę pod oknem, balkon, taras, parapet czy po prostu doniczkę. Czy sadzisz drzewa, czy uprawiasz bazylię w doniczce. Razem nasze uprawy zmienią dzielnicę! Dołącz do grupy „Ogrodnicza Krowodrza” na FB, gdzie możesz znaleźć ogrodnicze inspiracje razem z nami. Najważniejsze, żeby pochwalić się efektami!

Każdy, kto stworzy swoją własną, małą enklawę zieleni w warunkach domowych czy też w terenie, będzie mógł wziąć udział w konkursie „Ogrodoza” i wygrać atrakcyjne nagrody, aby rozwijać swoją pasję! O konkursie „Ogrodoza” przeczytasz tutaj – link

Zróbmy razem coś pozytywnego! Bądźmy dzielnicą, która zmienia miasto!


Współpraca:

Komisja Ochrony Zieleni Rady Dzielnicy V Krowodrza – instytucja odpowiedzialna za realizację i odbiór zadań wynikających z budżetu opracowanego przez KOZ, który dotyczy utrzymania zieleni w granicach dzielnicy Krowodrza. Przykładem takich działań jest obecnie trwająca rewitalizacja skweru przy ul. Litewskiej.

Fundacja Czas Wolny – inicjatywa oddolna, powstała w ramach starań o utworzenie parku Stacja-Wisła na krakowskim Zabłociu. Jej celem jest aktywizacja lokalnych społeczności poprzez swobodne działania na pograniczu sztuki i ekologii.