

Projekt #Krowodrza111 to zielona inicjatywa, która nawiązuje do ogrodniczych tradycji Dzielnicy V w 111 rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa. Przedsięwzięcie ma na celu integrację lokalnej społeczności wokół wspólnej przeszłości, a także pokazanie, że ogrodniczy “duch” Krowodrzy jest ciągle żywy! Na przekór rozwijającej się w dzielnicy “betonozie” zaangażowani w projekt mieszkańcy chcą zarażać “ogrodozą” i uświadamiać jak ważna jest zieleń w mieście! I że sami możemy ją tworzyć!
Cała akcja #Krowodrza111 jest realizowana z inicjatywy dwóch pasjonatów Krowodrzy i jej dziedzictwa: Marcina Gregi (autora Mojej Krowodrzy) oraz Łukasza Szydłaka (twórcy Zielonego Bloku). Stale jednak powiększa się grono społeczników, którzy pragną przypomnieć ogrodnicze tradycje Krowodrzy i dołączają do projektu. W mediach społecznościowych utworzono grupę Ogrodnicza Krowodrza, która integruje zapaleńców miejskiej zieleni. Oddolnie powstają kolejne pomysły na realizację wspólnych zielonych przedsięwzięć.
W ramach obchodów 111 rocznicy przyłączenia Krowodrzy do Krakowa i przybliżenia jej ogrodniczego dziedzictwa organizatorzy planują m.in*:
- Instalacje ogrodnicze zlokalizowane w różnych miejscach dzielnicy V (przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie).
- Akcję „MiejscySamoSiejscy”
- Konkurs #ogrodoza
- Krowoderską majówkę
- Dożynki na Krowodrzy
*Wkrótce więcej informacji na temat planowanych działań. Jednocześnie organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie ze względu na sytuację pandemiczną w kraj.
Krowodrza to wieś, w skład której wchodziły Ogrodniki Krakowskie czyli: Nowa Wieś, Czarna Wieś i Łobzów. Słynęła m.in. z warzyw sprzedawanych na placu Szczepańskim, jak i trafiających na talerze w Warszawie, Poznaniu, Lwowie czy nawet Berlinie. To właśnie tutaj, w Pałacu w Łobzowie swoje warzywa uprawiała królowa Bona, a pośród ogrodów przy Młynówce Królewskiej rosły m.in. głąbiki krakowskie i karczochy. To właśnie karczoch wybraliśmy na symbol projektu. Logo zaprojektowała Magdalena Migalska – Grega.
Informacje o całej kampanii znajdują się na stronie www.zielonyblok.pl/krowodrza111. Aktualne działania związane z projektem są także w grupie Ogrodnicza Krowodrza oraz na poniższych profilach społecznościowych:
Osoby i organizacje, które są zainteresowane współpracą w projekcie prosimy o kontakt przez formularz.
