#Krowodrza111

Siewki głąbiku krakowskiego, sałaty uprawianej na Krowodrzy przed 100 laty.
Logo projektu #Krowodrza111
Logo projektu. Magdalena Migalska-Grega

Projekt #Krowodrza111 to instalacja ogrodnicza, upamiętniająca 111. rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa, realizowana w roku 2021. Krowodrza to wieś, w skład której wchodziły Ogrodniki Krakowskie czyli: Nowa Wieś, Czarna Wieś i Łobzów. Słynęła m.in. z warzyw sprzedawanych na placu Szczepańskim, jak i trafiających na talerze w Warszawie, Poznaniu, Lwowie czy nawet Berlinie. To właśnie tutaj, w Pałacu w Łobzowie swoje warzywa uprawiała królowa Bona, a pośród ogrodów przy Młynówce Królewskiej rosły m.in. głąbiki krakowskie i karczochy. Więcej szczegółów na temat tej niezwykłej historii przeczytasz, klikając w poniższy link:

UWAGA! Aktualne działania związane z projektem #Krowodrza111 znajdziesz na fanpage’u wydarzenia oraz na poniższych profilach społecznościowych:

  1. Wydarzenie na Facebooku (w przygotowaniu)
  2. www.facebook.com/zielonyblok
  3. www.facebook.com/MojaKrowodrza
Aranżacje rabat będą oparte o ideę „edible landscapingu” – czyli wykorzystaniu zestawień roślin użytkowych (warzyw, jadalnych kwiatów, zbóż) eksponując ich walory ozdobne.

Cele:

  1. Upamiętnienie 111. rocznicy przyłączenia Krowodrzy do Krakowa.
  2. Przybliżenie mieszkańcom z pomocą warzywnych nasadzeń ogrodniczego dziedzictwa Dzielnicy V.
  3. Integracja lokalnej społeczności wokół wspólnej przeszłości. W planach są m.in. wspólne sadzenie roślin, warsztaty czy pikniki.

Miejsce:

Miejsce instalacji – Zabytkowa kapliczka u wylotu ul. Lubelskiej.

Miejscem instalacji ogrodniczej #Krowodrza111 będzie teren wokół zabytkowej kapliczki na styku ulicy Lubelskiej i Mazowieckiej. Dzięki realizacji dzielnicowego projektu Budżetu Obywatelskiego z 2019 „Stwórzmy zielony skwer przy kapliczce na Mazowieckiej” zamiast betonowej przestrzeni powstały oto bowiem dwa fragmenty wypełnione ziemią. Zostaną tu posadzone rośliny użytkowe związane z okolicznymi gospodarstwami rolniczymi, ciągnącymi się po obu brzegach Młynówki Królewskiej, o których wiedzę czerpiemy ze źródeł historycznych, m.in. prac Oskara Kolberga. Sama kapliczka, wokół której zostanie zrealizowana instalacja, jest również wyjątkowa. Pochodzi z 1886 roku, a wieńczy ją krzyż duchacki. Większość terenów obecnej Krowodrzy w XIII w. została nadana zakonowi duchaków przez biskupa Iwona Odrowąża. Ulica, przy której znajduje się kapliczka do 1912 roku nazywała się ulicą Świętego Ducha; na Lubelską została przemianowana po przyłączeniu Krowodrzy do Krakowa, ponieważ ulica o tej samej nazwie istniała już w mieście.

Planowane wydarzenia

W trakcie organizacji, szczegóły zostaną przedstawione wkrótce.

Organizatorzy:

Za projektem #Krowodrza111 stoją dwaj miłośnicy Krowodrzy i jej dziedzictwa: Marcin Grega (twórca Mojej Krowodrzy) oraz Łukasz Szydłak (twórca Zielonego Bloku). Projektu powstaje we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *