Siewki głąbiku krakowskiego, sałaty uprawianej na Krowodrzy przed 100 laty.
Logo projektu #Krowodrza111
Logo projektu. Magdalena Migalska-Grega

Projekt #Krowodrza111 to zielona inicjatywa, która nawiązuje do ogrodniczych tradycji Dzielnicy V w 111 rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa. Przedsięwzięcie ma na celu integrację lokalnej społeczności wokół wspólnej przeszłości, a także pokazanie, że ogrodniczy “duch” Krowodrzy jest ciągle żywy! Na przekór rozwijającej się w dzielnicy “betonozie” zaangażowani w projekt mieszkańcy chcą zarażać “ogrodozą” i uświadamiać jak ważna jest zieleń w mieście! I że sami możemy ją tworzyć!

Cała akcja #Krowodrza111 jest realizowana z inicjatywy dwóch pasjonatów Krowodrzy i jej dziedzictwa: Marcina Gregi (autora Mojej Krowodrzy) oraz Łukasza Szydłaka (twórcy Zielonego Bloku). Stale jednak powiększa się grono społeczników, którzy pragną przypomnieć ogrodnicze tradycje Krowodrzy i dołączają do projektu. W mediach społecznościowych utworzono grupę Ogrodnicza Krowodrza, która integruje zapaleńców miejskiej zieleni. Oddolnie powstają kolejne pomysły na realizację wspólnych zielonych przedsięwzięć.

W ramach obchodów 111 rocznicy przyłączenia Krowodrzy do Krakowa i przybliżenia jej ogrodniczego dziedzictwa organizatorzy planują m.in*

 • Weźże rzeżuchę01 kwietnia, otwarcie projektu w 101 rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa.
 • Instalacje ogrodnicze zlokalizowane w różnych miejscach Dzielnicy V (przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie). 
 • Akcję „MiejscySamoSiejscy” – 01 kwietnia – 31sierpnia 2021.
 • Konkurs Ogrodoza15 kwietnia – 31 sierpnia 2021.
 • Partyzancka majówka:
  • 01 maja Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Siania Słoneczników,
  • 16 maja Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych
 • Dożynki na Krowodrzy – wrzesień, zakończenie projektu.

*Wkrótce więcej informacji na temat planowanych działań. Jednocześnie organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie ze względu na sytuację pandemiczną w kraj.

Krowodrza to wieś, w skład której wchodziły Ogrodniki Krakowskie czyli: Nowa Wieś, Czarna Wieś i Łobzów. Słynęła m.in. z warzyw sprzedawanych na placu Szczepańskim, jak i trafiających na talerze w Warszawie, Poznaniu, Lwowie czy nawet Berlinie. To właśnie tutaj, w Pałacu w Łobzowie swoje warzywa uprawiała królowa Bona, a pośród ogrodów przy Młynówce Królewskiej rosły m.in. głąbiki krakowskie i karczochy. To właśnie karczoch wybraliśmy na symbol projektu. Logo zaprojektowała Magdalena Migalska – Grega.

Informacje o całej kampanii znajdują się na stronie www.zielonyblok.pl/krowodrza111. Aktualne działania związane z projektem są także w grupie Ogrodnicza Krowodrza oraz na poniższych profilach społecznościowych:

 1. Grupa Ogrodnicza Krowodrza na Facebooku
 2. www.facebook.com/zielonyblok
 3. www.facebook.com/MojaKrowodrza

Osoby i organizacje, które są zainteresowane współpracą w projekcie prosimy o kontakt przez formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *