Powierzchnia: 2500 m2 Rok powstania: 2018 Lokalizacja: ul. Kronikarza Galla Dzielnica: V Krowodrza

Historia

Jest to jeden z kilkunastu parków kieszonkowych, który powstał w ramach projektu Ogrody Krakowian i zajął dziedziniec z zielenią charakterystyczny dla krowoderskiej zabudowy na terenie dawnej Nowej Wsi. Kształty rabat roślinnych widoczne na załączonym projekcie mają nawiązywać do kleksów atramentu.

Projekt Parku Literackiego. Zarząd Zieleni Miejskiej

Motywem przewodnim tego zielonego dziedzińca jest literatura, dlatego przez park została poprowadzona ścieżka edukacyjna poświęcona roślinom w literaturze.

Mottem parku są słowa Wisławy Szymborskiej, które wyryto na stole piknikowym: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.2 Nie wszyscy wiedzą o tym, że nasza noblistka mieszkała w tej okolicy przez wiele lat, początkowo przy ul. 18 Stycznia (dziś: Królewskiej), później Chocimskiej, wreszcie Piastowskiej.

Otwarcie Literackiego Parku Kieszonkowego. Telewizjakraków.pl

W parku znajdziemy elementy małej architektury jak: miniplace zabaw, ławki, pergole z huśtawkami, stół piknikowy i biblioteczki.

Roślinność:

Do istniejącego tu starodrzewia dosadzono brzozę pożyteczną „Jacquemonta” czy buk pospolity. Pojawiło się dużo naturalnych przegród z cisu pośredniego „Hilli” i porzeczki alpejskiej „Schmidt”. Z kwitnących krzewów znajdziemy tu hortensje ogrodowe. Pozostałe kwitnące tu rośliny to kosaćce syberyjskie i tulipany „Flaming Purissima”. Warto również zajrzeć pod okna mieszkańców, którzy jeszcze przed powstaniem parku sadzili malwy czy pióropuszniki strusie.

Hortensje ogrodowe

Zdjęcie 3 z 4

Podsumowanie

Literacki park kieszonkowy to bardzo ciekawa i udana realizacja. Dodatkowym jej atutem jest zabezpieczanie przed zabudową dziedzińca, co, niestety, jest dziś dosyć częstym zjawiskiem. Fakt, że mieszkańcy mieli na oku ten skrawek zielenie, skutecznie ochronił to miejsce przed dewastacją.

Przypisy:

  1. krakow.pl/aktualnosci/224250,29,komunikat,krowodrza_zyskala_literacki_park_kieszonkowy.html (14.07.2019)
  2. news.krakow.pl/przy-ul-kronikarza-galla-powstanie-park-literacki (14.07.2019)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *